Łacińska nazwa Nagietka (Calendula officinalis) oznacza kalendarz, ponieważ kwiaty nagietka otwierają o świcie, kiedy wschodzi słońce, a zmykają wieczorem. Dlatego w dawnej tradycji ludowej były uważane za naturalny barometr. Liście z nagietka w przeszłości wykorzystywano jako jarzynę, a płatki o pomarańczowym kolorze jako barwnik do farbowania sera i masła (bogaty w witaminy A i C oraz minerały). Kwiaty nagietka służyły także do koloryzacji tkanin. Nagietek jest rośliną o wielu korzystnych dla organizmu człowieka właściwościach. Od wieków przypisuje się nagietkowi właściwości magiczne i wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, zastosowanie ma również w kosmetyce.

Surowcem zielarskim jest pomarańczowy kwiat, który zawiera, m.in.: olejek eteryczny, sole mineralne (dużo magnezu i manganu), żywicę, śluz, kwasy organiczne, gorycze, karoten, garbniki.

Magiczne właściwości: Nagietek jest naturalnym środkiem owadobójczym. Swoim intensywnym zapachem odstrasza szkodniki. Dlatego jest często sadzony w ogródkach warzywnych. Dla dawnych chrześcijan nagietek miał wyjątkowe znaczenie. Złocisty kolor jego płatków był nazywany „złoto Maryi” i był wykorzystywany w ceremoniach i dekoracjach świątyń. Natomiast starożytni Egipcjanie wierzyli, że Paznokietnik działa odmładzająco. Jest on stale wykorzystywany w magii naturalnej. Podobno ma pomagać utrzymywać i zawiązywać relacje międzyludzkie, zapewniać dobry sen, przynosić dobrobyt czy odpędzać lęki.

 

 

 

  • Zapach: intensywny, kwiatowy
  • Działanie: gojące, przeciwzapalne i bakteriobójcze
  • Składnik kosmetyku: ekstrakt z nagietka lekarskiego